Байкал ЕМ-1

Друк

Інструкція по застосуванню препарату «Байкал ЕМ-1»

ЕМ-препарат містить молочнокислі, фотосинтезуючі, азотовмісні бактерії, дріжджові грибки, ферменти, амінокислоти і т.д. Препарат призначений для відновлення родючості грунту, а також в якості біодобавки в корм тваринам і птахам. Препарат пройшов обов'язкову державну реєстрацію і отримав гігієнічний сертифікат.
Байкал ЕМ-1
На будь-яку живу середу, куди б він не вносився (грунт, поверхню рослин, природні біологічні відходи і т. Д.) Препарат має, безумовно, життєдайне вплив, сприяючи більш продуктивному розвитку середовища, очищаючи його від патогенної мікрофлори і шкідливих хімічних сполук. Протягом 4 років були проведені численні експериментальні і промислові випробування в багатьох російських регіонах і країнах СНД, проведено цілий ряд фундаментальних наукових досліджень.
У плані пожвавлення грунту і зростання урожаю ефективність «Байкал ЕМ-1» вже не підлягає будь-якому сумніву. У будь-яких варіантах застосування препарат дає незмінно позитивний результат.
Результати дуже сильно залежать як від інтенсивності застосування препарату, правильності дотримання технології, так і від характеру і ступеня зараженості грунтів. Тому можна оцінити лише основні цифрові тенденції застосування нової технологіі. Так, тільки звичайне перед посадочне замочування овочевого насіння при подальшому вирощуванні культур стандартним агрохімічними способом дає зростання врожаю на 10-60%. Одноразове обприскування в концентрації 1: 1000 дає прибавку на 10-30%. Щотижневе обприскування рослин тим же розчином за умови дотримання основних правил ЕМ-технології дає для різних культур надбавку на 50-150%. При закладці ЕМ-компосту, в залежності від його кількості і складу, урожай може зрости в 2-6 раз.В більшості звітів відзначається різке поліпшення якості врожаю більшості культур, підвищення його збережених і зімнейлежкості. Практично для всіх культур відзначається значне поліпшення смаку і збільшення кількості зібраних плодів. Наприклад, у томатів воно збільшується в середньому в 2, а у огірків в 3 рази. Багатьох приємно дивує, що огірки починають зав'язуватися пучками по 3-5 штук. Значно збільшуються і розміри багатьох плодів. Причому це збільшення пов'язане не з тим, що в рослинах відбуваються якісь мутаційні зміни, а з тим, що в сприятливих умовах рослини в змозі повною мірою реалізувати всі генетично закладені в них можливості.
Всі без винятку досліди показують і явний економічний ефект застосування «Байкал ЕМ-1». Витрати на додатковий кілограм отриманої з його допомогою продукції складають одиниці копійок. ЕМ-технологія значно підвищує стійкість рослин до хвороб, шкідників, несприятливих погодних факторів, зокрема, до посух і заморозків.
Виготовлені за допомогою «Байкал ЕМ-1» біодобрива, є більш цінними і ефективними, ніж навіть гній, споконвіку вважався кращим біологічним добривом. Причини прості. Звичний гній є не чим іншим, як частково сферментірованной в шлунках тварин травою. З природних причин (хвороби тварин, змішування з сечею і т.д.) містить він і чимало всіляких патогенів, які згодом розвиваються в грунті поряд з регенеративної середовищем. Разом з тим всі корисні мікроорганізми, які є в шлунку тварини, є і в ЕМ, де, крім них, міститься безліч інших корисних мікроорганізмів, які також беруть участь в процесі ферментації компосту. А тому ЕМ-компост значно функціональніша і - на відміну від гною - сприяє не тільки зростанню, але і плодоношення і захисту від хвороб і не містить патогенних составляющіх.Вместе з тим гній являє собою виняткову живильне середовище для розмноження ЕМ. Важливо, що при обробці ЕМ знищуються і все що містяться в гної патогенні мікроорганізми. Додавання гною до складу ЕМ-компосту навіть в невеликих кількостях, наприклад, 10% від загальної маси, приблизно вдвічі підвищує все без винятку корисні властивості добрива. ЕМ-компост же, виготовлений з чистого гною, являє собою виключно концентровану масу, яка містить величезну кількість як гумусу, так і ЕМ. Норми внесення такого компосту в 10 разів нижче, ніж чистого гною, ефект же - значно сильніше.

Основні властивості: Біопрепарат «Байкал ЕМ-1»:
Підвищує врожайність в 2-5 рази овочевих культур, зернових і кормових на 10-50%. У квіткових культур збільшується кількість квітконосів і розміри квітів
Прискорює схожість, цвітіння, плодоношення рослин за рахунок створення пухкої структури грунту, яка краще утримує тепло
Підвищує температуру грунту на 2-5 ° С. тому рослини більш стійкі до заморозків
прискорює коренеутворення
Сприяє вирощуванню екологічно чистої с / г продукції; при цьому плоди рослин мають високий вміст корисних речовин, довго зберігаються, не наражаючись псування
Покращує смакові і якісні показники плодів (вищий вміст вітамінів, каротину, крохмалю, білка і т.д.)
У кілька разів прискорює процеси гумусообразования (за 3 роки застосування ЕМ-1 препарату товщина гумусосодержащего шару збільшується в 2-3 рази)
Стримує розмноження шкідливих мікроорганізмів, захищаючи проростають насіння і рослини від хвороб
Ефективно відновлює родючість грунтів за рахунок переробки органіки, що призводить до збільшення кількості поживних, легкодоступних для рослин речовин;
Забезпечує природну водо-і повітропроникність родючого шару грунту до глибини 60-80см
Одного літра ЕМ-препарату достатньо для отримання 1 тонни ЕМ-компосту. замінює 5 тонн органічних добрив
Дає можливість на одному місці вирощувати одну і ту ж культуру без зміни грунту (актуально для тепличних господарств)
Дає можливість отримувати конкурентоспроможну продукцію з більш високими якістю і ціною
Зростає імунітет тварин до різних захворювань за рахунок нормалізації кишкової мікрофлори
У корів збільшуються надої молока, а у курей несучість
Тварини швидше набирають вагу, тому що поліпшується засвоюваність кормів
Знищуються запахи і поліпшуються умови утримання тварин
Для більшої ефективності ЕМ-препарати рекомендується застосовувати в рослинництві, починаючи з весни і до пізньої осені.
восени:
1) майже до листопада мікроорганізми відновлюють гумус, розпушують ґрунт, накопичують азот, калій, фосфор і мікроелементи в більш глибоких шарах грунту;
2) мікроорганізми встигають до весни адаптуватися до середовища, в яку вони потрапляють.
навесні:
1) на місяць раніше, до активного росту рослин, відбувається пробудження грунту і відновлення її родючості. Дослідженнями встановлено, що препарат «Байкал ЕМ-1», внесений в тепличний грунт в дозі 1 л / м2, змінює агрохімічний склад грунту, збільшуючи вміст доступних форм азоту, фосфору і калію, відновлюючи родючість грунту.
Для тварин і птахів:
Коротка характеристика препарату:
Форма випуску: флакон містить 40 мл концентрату.
З одного флакона біопрепарату «Байкал ЕМ-1» об'ємом 40 мл готується - 4000 л ЕМ-розчину, готового до застосування.
Приготування розчину:
Перед застосуванням флакон необхідно збовтати!
У 4-х літрову банку джерельної, відстояною або фільтрованої (тобто. НЕ хлорованої) води при температурі 18-25 град С, додають 1 флакон ЕМ-патоки (див. Опис нижче) і вливають 40 мл ЕМ концентрату, ретельно перемішують .
Банку закривають поліетиленовою кришкою.
Прошарок повітря необхідно зробити якомога меншою, заливши воду під саму кришку.
Банку витримують при кімнатній температурі 5-7 днів.
Приготований таким чином препарат можна зберігати протягом року, поступово його витрачаючи.
 При температурі 25-27 С розчин готуватися швидше.
Перед застосуванням пляшку необхідно збовтувати!
Зберігати в темному місці. Термін зберігання 1 рік.

«ЕМ-потоку»
«ЕМ-патока» являє собою ідеальну живильне середовище для розвитку мікроорганізмів препарату «Байкал ЕМ-1».
 Препарат приготований на основі меляси (спеціально підготовленої, очищеної чорної патоки), збагачений унікальним комплексом мікро- і макроелементів, спеціально підібраних для мікробного симбіозу препарату «Байкал ЕМ-1».
Застосування «ЕМ-патоки» при відновленні ЕМ-препарату з ЕМ-концентрату (40 мл) дозволяє значно спростити даний процесс.Прімененіе ЕМ-патоки дозволяє поліпшити якість готового ЕМ-препарату, а відповідно - і поливальних розчинів, а також збільшити термін придатності даних препаратів.
Рекомендації щодо застосування.
Для кореневого та некорневого поливу розвести ЕМ-препарат в пропорції 1: 1000 (2 ковпачка або 1 ст.л. на відро води), не забуваючи при цьому додавати харчування для мікроорганізмів у вигляді 50% цукрового сиропу і поливати рослини звичайним способом 1 раз в тиждень. Залежно від стану грунту і рослин можна поливати частіше або, навпаки, рідше.
Найбільш ефективне внесення в грунт ЕМ-компосту.
Для приготування ЕМ-компосту:
Вже через 2-3 тижні компост можна вносити в близько-кореневу систему.
 Не можна вносити свіжий ЕМ-компост в пристволову зону!
Осіння обробка дає кращий результат у відновленні родючості грунту.
Після збирання врожаю рясно полити грядки розчином ЕМ-препарату в концентрації 1: 100, перекопати і знову полити. Можна замінити таку процедуру препаратом Тамір.


Застосування «Байкалу ЕМ-1» (основи ЕМ-технології)
Замочування посівного матеріалу
Замочування посівного матеріалаПо стандартної технології все сухе насіння замочують в ЕМ-розчині 1: 1000 на 6 - 10 годин. Після цього вони просушуються в захищеному від сонця місці до стану рассипаемості і висаджуються в ґрунт. Будь-яке пророщування в ганчірках приносить тільки шкоду і зменшує ефект «Байкалу ЕМ-1». Для підвищення стійкості до захворювань є сенс збільшити концентрацію ЕМ-розчину до 1: 100 при тих же термінах замочування.
Посадочні цибулини (овочевих та квіткових культур) замочують в ЕМ розчині 1: 1000 на 12-14 годин, потім 6-8 годин просушуються в тіні.



клуб

Бульби (картопля, жоржини та ін.) Спочатку замочують в ЕМ-розчині 1: 1000 на 1-2 години, потім провітрюються протягом 30-60 хвилин. Далі вони в тому ж розчині замочують ще на 1-2 години і висаджуються в ґрунт.





РассадаВиращіваніе розсади Практика показала, що ЕМ-технологія дозволяє вирощувати хорошу розсаду будь-яких культур і в недостатньо освітлених місцях (наприклад, на вікнах, що виходять на північний захід, затемнених сусідніми будинками), тобто там, де без ЕМ-технології цього зробити не вдавалося . Використовувану повторно посадкову тару перед заповненням грунтово-грунтом, щоб уникнути зараження слід обов'язково обробити ЕМ-розчином 1: 100 (пластикові стаканчики - шляхом занурення, а дерев'яні ящики - обприскуванням до повного намокання).
Грунтово-грунт для вирощування розсади повинен бути неодмінно «легким». для збільшення його пухкості додається річковий пісок (до 30% обсягу) або тирсу (до 10% обсягу). Хороший ефект дає попереднє замочування тирси на 3-4 дні в ЕМ-розчині 1: 100. Перед змішуванням їх слід віджати до розсипання.
За тиждень до посадки в грунт розкладається по посадковим скриньках і проливається водою до протікання. Через 2-3 години він теж до протікання проливається ЕМ-розчином 1: 300, після чого ящики закриваються плівкою.
Визначаючи терміни посадки врахувати, що ЕМ-техноногія прискорює розвиток розсади приблизно на 20%, наприклад, у томатів - на 10-12 днів).
Разом з тим не варто побоюватися і переросту розсади, бо «Байкал ЕМ-1» сприяє її практично безболісного приживанню.
Протягом всього періоду використовується ЕМ-розчин 1: 1000. Перше обприскування проводиться через 2-3 дні після появи сходів до повного змочування рослин.
На ранніх стадіях обробку розсади «Байкалом ЕМ-1» слід проводити через 2-3 дня, чергуючи обприскування і полив грунту. Далі цей інтервал збільшується до 4-7 днів.
Полив ЕМ - розчином проводиться замість звичайного поливу грунту до її повного зволоження.

висадка розсади
За добу до висадки розсаду добре полити і обприскати ЕМ-розчином 1: 2000. Зів'ялу з якої-небудь причини розсаду слід на 1 годину поставити корінням в ЕМ-розчин 1: 1000.
Відразу після висадки томати слід обприскати ЕМ-розчином 1: 1000. через
2 дні дану процедуру бажано повторити. Вона обов'язкова при появі ймовірності поворотних заморозків.

овочі Вирощування овочів Через 2-3 дні після їх масової появи, сходи овочевих культур бажано обприскати ЕМ розчином 1: 2000. Через тиждень, як і протягом усього сезону, овочі найкраще поливати зверху з лійки ЕМ розчином 1: 1000. Періодичність: 1-3 рази на місяць, в залежності від стану рослин. Витрата - 2-3 л на кв.м. У сланких культур (огірки, гарбузи і т.д.) поливи чергуються з обприскуванням.


землянікаЗемляніка Багатьох садівників «Байкал ЕМ-1» найбільше радує стосовно улюбленої ягоді суниці. У наявності різке (до 3-4 разів) збільшення врожаю, очевидне поліпшення смаку і збереження ягід, підвищення стійкості до гнильним інфекцій.
Відразу після сходу снігу (можна до зрізання хворих листя) рослини обприскують ЕМ-розчином 1: 1000. Далі суниця, як і овочі, поливається з лійки, бажано 1 раз в тиждень і в чергуванні з підгодівлею ЕМ бовтанку.
Ягідні чагарники зазвичай рясно поливаються зверху ЕМ розчином 1: 1000 2-3 рази за сезон. Найбільш ефективні обробки в стадіях зав'язі і молочної стиглості плодів. Не варто побоюватися попадання ЕМ-розчину на колір. На дорослий кущ смородини виливається по 1-2 відра ЕМ-розчину.

плодовиеПлодовие дерева обробляються зазвичай 2-3 рази за сезон, в основному обприскування листя і стовбура до повного змочування. Підживлення ж краще проводити вогнищами, в пророблені в грунті дерев'яним кілком отвори. Остання обробка ЕМ розчином дерев і чагарників проводиться не пізніше кінця серпня.


Посадка саджанців Застосування ЕМ-технології при посадці саджанців вкрай благотворно впливає як на їх приживлюваність, так і на зростання, і на майбутній урожай. Посадкова яма риється як мінімум на 20 см більше розмаху коренів. За її дна і стінок шаром в 5-10 см укладається ЕМ-компост (можна свіжий), далі все робиться за стандартною технологією. Якщо ЕМ-компосту немає, то використовується інша, яка є в наявності органіка (звичайний компост, гній, торф, тирсу і т.д.).
Вона щільно вкладається в відро і заливається до покриття зверху ЕМ-розчином 1: 100. Витримується не менше 3-4 днів перед укладанням в посадкову яму віджимається. самі саджанці перед посадкою бажано на 12-24 години опустити в ЕМ-розчин 1: 1000.

цветочниеЦветочние культури. Однорічні квіти вирощуються по тій же схемі, що і овочі. Багаторічники особливо люблять рясний полив ЕМ розчином 1: 1000 на стадіях сходів і бутонізації. Наприклад, дворазовий полив півоній збільшує приблизно вдвічі і кількість, і розмір квіток. Коріння жоржин перед закладкою на зберігання обробляються ЕМ-розчином 1: 100.
храненіеЗакладка на зберігання. Закладаються на зберігання овочі, укладальна тара і сховище до змочування обприскуються ЕМ-розчином 1: 100 без додавання солодкої живильного середовища. Просушуються овочі і тара в тіні. Сховище спочатку на 2-3 дні щільно закривається, потім тримається відкритим, бажано до повного просушування.
Вирощену по ЕМ-технології продукцію перед зберіганням можна не обробляти.

Плодово-ягідні культури.
За допомогою корисної мікрофлори підтримується багатство поживних речовин в грунті, її пухка структура і хороша вологоємність.
Навесні верхній родючий шар на ділянках, зайнятих багатолітниками, розпушують не травмує ґрунт інструментами, вносять зрілий ЕМ-компост і ретельно поливають робочим розчином ЕМ-препарату (1: 1000).
Після збирання врожаю також необхідно з метою оздоровлення щотижня обробляти розчином ЕМ-1.
Щоб позбутися від бур'янів, досить навесні ретельно розпушити орний шар спеціальним агрегатом, намагаючись підрізати якомога більше коренів непотрібних рослині, свіжі зрізи полити ЕМ-розчином. Коренева система бур'янів піддасться сбраживанию. Шкідливий бур'ян перетвориться в гумус, ставши корисною їжею для культурних рослин.

Практика застосування ЕМ-технологій в винограднику
виноградник
У цій та наступних статтях я буду представляти застосування препарату "Байкал ЕМ 1" з досвіду наших колег-виноградарів і свого досвіду. Тож почнемо:
Ті хто, вважає за краще садити виноград навесні - посадочні ями готують восени. Вносять в них органічні добрива. Яму засипають в повному обсязі, а залишають невелику лунку приблизно 20 см глибиною.
В кожну таку лунку виливається по 2 відра води з розчином концентрату "Байкалу ЕМ 1" - 0,5 склянки розчину на 10 л води. Потім мульчують шаром органіки.
Приблизно за місяць до пересадки саджанців винограду - навесні, на цьому місці викопують невелику ямку - на глибину розміщення коренів і виливають в неї такий же розчин як і восени.
Оскільки ранньою весною ще бувають холоду, а препарат Байкал ЕМ-1 - це по суті розумні бактерії, то їм щоб розвиватися і працювати потрібно тепло. Для цього потрібно встановити над посадкової ямою парнічек з плівки, найкраще з агріла.
Коли грунт прогріється до 14-15ºС на глибині коріння можна висаджувати виноградний саджанець. Виноградарі рекомендують залишити при цьому лунку глибиною 15-20 см.
До середини травня добре промульчіровать кожну лунку органікою. Такий спосіб посадки називається відкритим. Він хороший тим, що дозволяє добре прогріватися коріння, що, в свою чергу, сприяє повному засвоєнню поживних речовин і вологи.
Надалі рекомендується раз на тиждень поливати виноград розчином ЕМ Байкалу в концентрації 1: 1000 - це 1 ст. л. на 10 л води. До середини серпня полив припиняють.

ЕМ-технологія і виноград

Як і для багатьох інших рослин, застосування ЕМ - технології у виноградарстві забезпечує не тільки високі врожаї і посилює опірність до хвороб, а й, що дуже важливо для виноробів, підвищує вміст цукру в ягодах.
Одна з найбільших проблем виноробів - профілактика і лікування рослин від грибкових захворювань. У Кроатіне (Німеччина), де знаходиться сільськогосподарське підприємство, що застосовує ефективні мікроорганізми (ЕМ), проведено перший успішний досвід по використанню ЕМ проти борошнистої роси, що вражає виноградники і дуже важко піддається знищенню.
Результати впливу ЕМ-препаратами при обробці уражених борошнистою росою виноградників виявилися дуже хорошими, по ефективності вони порівнянні з дією хімічних фунгіцидів. В даний час проводяться досліди з різними ЕМ - препаратами для відпрацювання оптимальної технології придушення збудника борошнистої роси.
Однак не можна забувати і про інші переваги застосування ЕМ: істотне оздоровлення рослин, доступна ціна ЕМ-препаратів, простота їх використання, а також захист від шкідливих впливів навколишнього середовища. У зв'язку з цим видається, що застосування ЕМ-технології у виноградарстві на сьогодні немає альтернативи.
Збризнуті з дрібнодисперсного розпилювача препаратом "Байкал ЕМ-1" декоративні чагарники придбають привабливий вигляд, а газонна трава стане яскраво-зеленої і шовковистою.
Під однорічні квіти ділянку готують заздалегідь: спочатку в ґрунт вносять різні органічні речовини, службовці відмінним харчуванням грунтовим мікроорганізмам і слідом добре зволожують грунт розчином ЕМ-препарату (1: 100).
Насіння, цибулини, бульбоцибулини, живці перед посадкою замочують в розчині корисних мікроорганізмів (1: 2000) протягом декількох годин, щоб посадковий матеріал краще прижився і дав життя здоровим рослинам.
Трояндам, які постраждали нинішньою зимою, можна допомогти, виливаючи щотижня під кожен кущ піввідра розчину ЕМ-препарату (1: 1000).
З метою оздоровлення тварин і птахів, збільшення приросту, надою, несучості ЕМ-1 додається в раціон з розрахунку 1-2 ст.л. препарату на 5-10 кг корму або води.
Перед застосуванням пляшку необхідно збовтувати! Зберігати в темному місці. Термін зберігання 1 рік.

Рекомендації по винограду.

Як удобрити виноград за правилами

РекомендацііУніверсальних рекомендацій щодо складу та кількості добрив для винограду, на жаль, не існує. Однак за допомогою кандидата сільськогосподарських наук Соболєва Сергія спробуємо трохи розібратися в цьому питанні.
 Що б добриво пішло на користь, а не на шкоду необхідно враховувати безліч факторів: тип і хімічний склад грунту, режим поливу, сорт і вік виноградних кущів, спосіб вирощування і кліматичної зони.
 Однак є загальне правило: вважається, що скільки поживних речовин рослина бере з навколишнього середовища, стільки їх потрібно заповнити.
Підраховано, що для отримання 1 кг ягід винограду дорослий кущ (3-5 років) споживає 6 г азоту, 2 г фосфору і 4 г калію (діючої речовини). Наприклад, для врожаю 10 кг з куща потрібно заповнити 60 г азоту, 20г фосфору і 40 г калію.
 Якщо протестувати стандартні мінеральні добрива, то отримуємо: аміачна селітра (містить 34% азоту) - 176,5 г (але не більше 180 г); суперфосфат (містить 20% фосфору) - 100 г; сірчанокислий калій (50% калію) - 80 м
 При цьому вчені нагадують, що обмежуватися тільки мінеральними добривами не можна. Грунті необхідно не тільки відновитися, але і поліпшити структуру і мікрофлору. Для цих цілей використовують органічні добрива - перегній, торф, компост, пташиний послід і гній, які особливо ефективні при використанні з ЕМ-препаратами.
 Вплив органіки робить піщані ґрунти більш пов'язаними і вологоємність, а глинисті - навпаки, робляться менш щільними. Ще слід враховувати, що частина добрив вимиється дощами і "забереться" бур'янами, тому наведений розрахунок можна сміливо збільшити в 2-3 рази. Тільки не забудьте, що це доза розрахована на сезон, а не за один раз!
 У різних кліматичних зонах свої терміни підживлення виноградних кущів. Одне правило для всіх кліматичних зон: позакореневе підживлення проводять в комплексі з кореневими і через 2-3 дні після поливу кущів. Найкраще це робити ввечері або в похмуру погоду.
 Обов'язково враховуйте температуру: при температурі нижче + 15 ° С і вище 25ºС, при сильну засуху - поглинання поживних речовин виноградним листям значно погіршується. Виключіть ці періоди з позакореневих підживлень.
 Якщо для південних регіонів буває досить 3 позакореневих обробок, то для більш північних областей з ранньої осені - потрібно чотири. Перша - за 2 тижні до цвітіння, друга - відразу після цвітіння, третя - під час формування зав'язі і четверта (для визрівання лози, що б виноград благополучно перезимував) - відразу після збору врожаю.
Розрахувати правильну дозу добрив і запишіть в щоденник, що б не забути коли і скільки додати підгодівлі винограду.
 Бажаємо успіхів!