Вирощування фундуку

 

Фундук - ГРУНТ

Простота розмноження та вирощування культури робить її доступною як для громадських садів, так і для аматорських, дозволяє використовувати пахотно-невибагливі землі.
У порівнянні з іншими плодовими культурами, фундук менш вимогливий до місця виростання і якості грунту, проте гарантовані і високі врожаї можна отримати на досить родючих і забезпечених вологою грунтах. Для фундука придатні практично всі різновиди грунтів, крім сухих піщаних, заболочених і засмальцьованих.
Добре росте на всіх схилах крім південних так як передчасно зацвітаючі і жіночі і чоловічі квітки, пошкоджуються заморозками.
Під фундучні сади грунт орють на глибину 30-40 см. На ґрунтах з малим гумусним горизонтом оранку проводять на глибину гумусного горизонту з додатковим розпушуванням заглубленням на 13-15 см.
В ідеалі, перед посадкою, провести глибоке розпушування грунту за допомогою чизелю, без перевороту пласта. При цьому створюється пористість грунту без пермешіванія його нижніх і верхніх шарів зі збереженням капілярності, поживних речовин і корисних мікроорганізмів, накопичених у верхніх шарах.
Необхідно враховувати, що глибока оранка призначена для вільного розташування кореневої системи, поліпшення доступу повітря і збереження вологи.
Під весняну посадку оранку виконують попередньо восени, а під осінь - навесні. В іншому випадку протягом літа грунт знаходиться під паром, що забезпечує накопичення вологи. Хмарна оранка грунту під фундучні сади виконується на рівних ділянках. На крутих схилах слід застосовувати стрічкову обробку грунту. Ширина оброблюваної стрічки повинна бути близько 2-3 м. На схилах крутіше 10 градусів треба влаштовувати тераси або садити в лунки, де грунт перекопується на 50-70 см.
Фундук споживає багато поживних речовин із ґрунту і тому для раннього вступу в плодоношення і отримання щорічно рясного врожаю горіхів необхідно обов'язково вносити добрива. Кращим добривом для фундука є гній або компост. Можна поєднувати 2-3 ц гною на сотку з додаванням 0.5 кг діючої речовини фосфорно-калійних добрив. Особливо важливо зробити хорошу зарядку органічними добривами ділянок на крутих схилах. Перед посадкою саджанців у яму вносять 5-6 кг гною.

Фундук - ПОСАДКА

Кращий строк посадки фундука - осінь, приблизно за місяць до настання холодів і замерзання грунту. Можна виконувати посадку ранньою весною. Весняна посадка повинна бути закінчена протягом 3-5 днів до початку польових робіт.
Саджанці висаджують в ямки 70х70х70 см. При весняній посадці ями копають восени, а для осінньої посадки за 1,5-2 місяці до посадки.
Для регулювання вологи під кореневою системою рослини протягом усієї вегетації на дно посадкової ямки вносять 1-2 столові ложки (10-20 гр) гранул або 4-8 таблеток MaxiMarin. Результатом роботи препаратів MaxiMarin є: контроль випаровування вологи, акумулювання природної або поливної вологи в прикореневій зоні рослини, економія поливу на 50% (по частоті і обсягу поливу); збільшення ефективності і значна економія водорозчинних препаратів (мінеральних і органічних добрив, стимуляторів росту і т.п.); поліпшення якісно-повітряних показників грунту, підвищення приживлюваності, прискорення зростання і розвитку рослин; в подальшому - збільшення врожайності і стійкості рослин до несприятливих погодних умов. Гранули та таблетки вносити можна заздалегідь або в момент посадки. Для підвищення приживлюваності рослин перед посадкою коріння обробляють живильним захисним гелем MaxiMarin. Гель надає сприятливий ефект захисту коренів рослини від пересихання при посадці, зберіганні та транспортуванні на тривалі відстані, також створює щільний контакт між коренем і грунтом, знижує стрес у рослини при посадці / пересадці, сприяє розвитку потужної кореневої системи. Посадку виконують удвох. Одна людина тримає саджанець, розправляє його коріння і ущільнює грунт, другий засипає землею. Коренева шийка повинна бути на рівні поверхні грунту. Саджанці зі слабкою кореневою системою висаджують на 5-6 см нижче кореневої шийки для створення додаткових коренів. Роблять рясний полив, з подальшим мульчуванням грунту.
Відразу після посадки саджанця на постійне місце його вкорочують на 15-20 см від поверхні грунту.

fundyk2

Фундук - ВОЛОГА

На рентабельність культури фундука без зрошення можна розраховувати лише в разі його вирощування в районах з теплим кліматом, де в рік випадає 600-1000 мм опадів. У перший раз поливають відразу після посадки в ямку. Протягом наступних трьох років можна проводити осінній накопичувальний і два-три вегетативних поливи по 300-350 літрів води на кущ. Так роблять в тому випадку, якщо сад закладається після оранки, а грунт в міжряддях знаходиться весь час розпушуваним, без бур'янів.
Якщо сад був закладений після інших посівів, а міжряддя НЕ розпушують, внаслідок чого вони підсихають, кількість вегетаційних поливів збільшують і норму поливу доводять до 700-1000 л. а при повному плодоносінні до 1500 л. на один кущ.

Рекомендується поливати фундук в такі періоди: перший - в першій половині травня, другий - першій половині червня, третій в першій половині липня, четвертий в першій половині серпня і п'ятий після опадання листя в жовтні-листопаді. Особливо необхідно забезпечити фундук вологою в червні-липні, коли закладаються генеративні органи врожаю наступного року.
Кожен раз коригується норма поливу відповідно до кількості опадів, що випали, запасів вологи в грунті і критичних періодів максимальної потреби води. Весняні вологозарядні поливи для фундука неефективні, тому що цвітіння і розвиток рослин відбуваються раніше, ніж у більшості плодових порід. Починаючи з четвертого-п'ятого року після посадки, норми зрошення збільшують удвічі, а після досягнення максимальної продуктивності їх доводять до 1,5 м3 на рослину. Відповідно, погектарні норми розраховують за кількістю рослин на 1 га.
У міжряддях молодих садів, при зрошенні, можна вирощувати багаторічні трави на два-три укоси за сезон, проте при цьому норми зрошення збільшують на 30-60%.
Надлишок вологи негативно позначається на продуктивності насаджень фундука, тому треба влаштовувати хороший дренаж ділянки.

Фундук - ДОГЛЯД

Фундук - рослина перехресно-запилюєма. Тому сади, закладені одним сортом, дають дуже низькі врожаї. При посадці промислових садів необхідно висаджувати 4-6 сортів, що взаэмно запилюються, розташовуючи їх по черзі через 3-4 ряди. Грунт після закладки саду тримають в чистому від бур'янів стані. Пристовбурні круги обробляють на глибину 6-8 см. На промислових плантаціях відразу ж після посадки виконують культивацію на глибину 10 см.
Наступні на глибину 8 см роблять при появі бур'яну або ущільненні грунту.
Міжряддя на зиму перекопують в перші два роки на глибину 20 см, третій рік 14-16 см, наступні на 10-12 см. Перекопування пристовбурних кіл проводиться на глибину 5-8 см. Розмір пристовбурних кіл повинен бути не менше діаметра куща. Слід врахувати що коренева система фундука розміщується в верхньому орному шарі на глибині 10-15 см, а обрізані коріння товщиною 3-5 см не відновлюються.
Тому знаряддя праці, глибина і якість розпушування особливо в межах куща відіграють особливу роль.
Кущ фундука при своєчасному омолодженны живе до 150-180 років, не знижуючи врожайності.

MaxiMarin injection applicator for liquid fertilizer application